3rdpart

facebook virüsü temizleme oses,yeteneksizsiniz

Facebook’ta son günlerde hızla yayılan “O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..” mesajı ve yanında bir link görüyor olabilirsiniz. Bu linke kesinlikle tıklamamanız gerekiyor. Tıkladığınız zaman Facebook virüsü diye adlandırılan ve zararlı olan bir yazılım bilgisayarınıza ve Facebook’unuza yerleşir. Facebook ”O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..” virüsü sizin Facebook hesabınızdan paylaşımlara başlar ve tüm paylaşımların yorum bölümüne arkadaş listenizdeki kişileri etiketler. Çoğu arkadaşınız da sizden gelen bir adresin sorunlu olmayacağını düşüneceği için bu linke tıklar.

Peki ”O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..” yazısının yanındaki linke tıkladık veFacebook virüsü bulaştı diyelim, ne yapacağız ve bu virüsü nasıl temizleyip kurtulacağız. İlk olarak yapmanız gereken internette gezerken kullandığınız web tarayıcısını (Chrome, Firefox vs.) bilgisayarınızdan kaldırmak. Ardından bilgisayarınızda kuruluysa(bu adımı yapmasanız da olur, yaparsanız daha iyi bir sonuç alacağınızı düşünüyoruz.) CCleaner programı ile önce Cleaner menüsündeki Analiz+Temizliğe başla adımını ardından da kayıt defteri sekmesindeki Sorunlar için tara+Seçili sorunları çöz adımını yapmalısınız. Bu adımları yaptıktan sonra bilgisayarınızda bir antivirüs, anti malware ve anti trojan varsa genel bir tarama yapıp temizlik yapmalısınız. Tüm bu adımları yapmanızı istememin sebebi hem bu Facebook ”O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..” virüsünü temizlemek hem de genel bir bakım yapmak. Aslına bakarsanız sadece tarayıcıyı kaldırıp yeniden kurmanız yeterli olacak ama ben tam garanti olsun diye diğer adımları da öneriyorum.

 

  • Öncelikle Facebook Hesap Ayarlarınızdan Uygulamalar sekmesini tıklayın. Listedeki uygulamalardan virüsü yayması muhtemel, tanıdık olmayanları temizleyin.
  • Görev yöneticisinden (eğer varsa) fbtre6.exe ve mstre6.exe işlemlerini sonlandırın.
  • Aşağıdaki registry kayıtlarını silin sizde olmayabilir ozaman enson adımları uygulayın:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Current Version\Run\”systray” = “c:\windows\mstre6.exe”

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = “C:\Windows\fbtre6.exe”
HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps\Explorer\Navigating

  • Aşağıdaki dosyaları silin:

C:\Windows\fbtre6.exe

C:\Windows\fmark2.dat

 

Aşağıdaki linkteki programlar ile temizliklerinizi yapabilirsiniz

Google chrome indir

Ccleaner indir

Avast Free indir

(897)