Hyper-v, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2

Hyper-v sanal makine üzerine Hyper-v nasıl kurulur

Herkese Merhaba Bilindiği üzere Microsoft Sanallaştırma için Hyper-v Geliştirmiştir. Ancak sizler test ortamlarınızda kullanmak üzere Hyper-v üzerinde bir hyper-v rolü kurmak istediğinizde hata ile karşılaşacaksınız daha önceki yazımızda http://www.emrahtolu.com/vmware-workstation-9-uzerinde-hyper-v-kurulumu/    vmware üzerine nasıl kurulum yapabiliceğinizden bahsetmiştim. Bu yazımızda ise doğal aşamalarla mümkün olmayan şekilde kurulum işlemlerine göz atacağız. Ancak burada kurulumu komut ile gerçekleştirebilmektesiniz üzücü kısım ise hyper-v üzerine sanal makina kurulumu gerçekleşememesi dışında tüm işlemleri kullanabilmekteyiz. Buradaki amacımız rollün kurulumunun mümkün olmasıdır. Bu durum önerilmemektedir. Sadece Test Amaçlıdır.

 

Server Manager üzerindeyken bu rolü kurmak istediğimizde aşağıdaki hata ile karşılaştık.

 

hyper-v

Aşağıdaki resimde sırasıyla işlemleri nasıl uyguladığıma bakabilirsiniz bu işlemlere başlamak için öncelikle powershell administrator izni ile açalım ve ardından aşağıdaki komutları sırası ile tamamlayalım.

Aşağıdaki komutların kopyala yapıştır ile çalışmaması gibi bir durum söz konusu olabilir bu durumda elinizle bu komutları yazmanız daha uygun olacaktır.

Enable-WindowsOptionalFeature –Online -FeatureName Microsoft-Hyper-V –All –NoRestart

 

Yukarıdaki komut ile sadece hypervisor’ı kurar, ancak yönetim araçlarını yüklemez, bu yüzden  Hyper-V için RSAT yüklemeniz gerekir böylelikle sanal makine içinde Hyper-V yönetebilirsiniz:

Install-WindowsFeature RSAT-Hyper-V-Tools –IncludeAllSubFeature

 

Daha sonrası için cluster oluşturabiliriz bu yüzden bu komutuda uygulayalım

Install-WindowsFeature RSAT-Clustering –IncludeAllSubFeature

 

Depolama için isteğe bağlı olarak I/O yükleyebilirsiniz.

Install-WindowsFeature Multipath-IO

 

Yeniden başlatılması için aşağıdaki restart komutunu uygulayalım ve daha önceki uyguladığımız komutların yüklenmesini başlatmış olalım.

Restart-Computer

hyper-v-üzerine-hyper-v kurulumu

Baştada belirttiğim gibi kurulumu gerçekleştirebilirsiniz ancak sanal makina kurulumu yapamazsınız.

2014-09-04_13-21-11

(1868)