Genel

Office 2013! İndirin!

 

Microsoft, San Francisco‘da düzenlediği etkinlikle Office 15 ve 2013 diye adlandırılan  yeni Office sürümünü duyurdu. Office 2013x86tabanlı sistemlerde kullanılacak. Office 15 ise ARM tabanlı cihazlardakullanılacak.

IntelAMD ve VIA gibi x86 komut setli işlemcili sistemlerde çalışacak olanOffice 2013Windows XP ve Vista kullanıcılarını üzecek. Çünkü Office 2013 için en kötü Windows 7 kullanıcısı olmanız gerekiyor. Windows 7,Windows Server 2008R2 ve Windows 8‘de çalışacak olan Office 2013,.NET 3.5 ve üzerine ihtiyaç duyuyor.

Microsoft, Office 2013’ü resmen tanııtı ve önizleme sürümünü indirmeye sundu. İndirin, deneyin!

Microsoft, akşam saatlerinde San Francisco’da yaptığı etkinlikle, Office paketinin yeni sürümünü, yani Office 2013’ü resmi olarak tanıttı. Bununla da kalmayan yazılım devi, Office 2013’ün kullanıcı önizleme sürümünü indirmeye sundu.

Sunulan önizleme sürümünde Access, Excel, InfoPath, Lync, OneNote, Outlook, PowerPoint, Publisher ve Word bulunuyor. Ama bu kez bazı yazılımlar, Metro arayüzüne uyarlanmış biçimde karşımıza çıkıyor.

Microsoft, fiyat ya da tarih konusunda kesin bir bilgi vermiş değil. Tek bildiğimiz, Office 2013’ün Windows RT sürümünün, Microsoft’un tableti Surface ile birlikte geleceği. Ama bu konuda da bazı soru işaretleri var. Uzamanlara göre tabletlere gelecek olan sürüm debir önizleme sürümü olabilir. PC’ler için Office 2013’ün ise, 2013 yılının ilk çeyreğinde raflara çıkması bekleniyor.

Dikkat çeken yenilikler ve indirme bağlantısı

Office 2013, hem geleneksel masaüstü uygulamalarına, hem de Metro uygulamalarına sahip bir paket olacak. Yayınlanan önizlemede Metro uyumlu olarak gelen iki uygulama var: OneNote ve Lync.

Şimdilik, önizleme sürümünde görülebilen yenilikler gerçekten umut verici. Örneğin artık PDF dosyalarını Word dosyası olarak açabiliyor ve üzerinde dilediğimiz gibi değişiklik yapabiliyoruz. Yine Word dosyaları içerisine video gömmek de, Office 2013 ile mümkün.

Excel’in, 2013 sürümünde biraz daha akıllı bir uygulama haline geldiğini söylemek mümkün. Örneğin tekrarlanan girişlerde uygulama, kullanıcıya otomatik doldurma konusunda daha fazla yardım ediyor. Bir tablo oluşturacaksanız, girdiğiniz verilere en uygun tablo tipini de artık size önerebiliyor Excel.

PowerPoint’te yapılan en önemli yenilik ise, dokunmatik ekranlara büyük uyum sağlamış olması. Microsoft, PowerPoint 2013’ü geliştirirken, Windows 8’de de büyük önem verdiği dokunmatik ekran konusuna özel bir özen göstermiş.

Bir de hatırlatma: Office 2013, ne yazık ki Windows XP ve Vista altında çalışmayacak. Eğer Office 2013’ü kurmak istiyorsanız, Windows 7 veya Windows 8 kullanmanız şart…

 

Dün San Francisco’da gerçekleştirilen basın toplantısında Microsoft Corporation CEO’su Steve Ballmer tarafından yapılan açıklama ile yeni Microsoft Office’in müşteri ön izleme sürümününün office.com/preview üzerinde genel erişime açıldığı ve kullanıma sunulduğu kaydedildi.

Microsoft Office’in yeni sürümü dokunmatik olarak, ekran kalemi, fare ya da klavye ile tabletleri de kapsayan yeni Windows cihazları üzerinde mükemmel şekilde çalışabilen sezgisel bir tasarıma sahip. Sosyal olanakları çok güçlü olan yeni Office, okuma, not alma, toplantılar ve iletişim anında kullanıcıların en büyük yardımcısı olurken abonelere sürekli çalışır halde olan bir bulut hizmeti üzerinden sunuluyor.

Microsoft’un cesur adımlar attığına dikkat çeken Microsoft Corporation CEO’su Steve Ballmer, “Yeni, modern Office hem ev kullanıcıları hem de iş kullanıcıları için benzersiz üretkenliği ve esnekliği sunacak. Bu bir bulut hizmeti ve Windows 8 üzerinde en üst seviyede fark yaratacak şekilde çalışacak” diye konuştu.

Microsoft Office’in yeni sürümünün sunduğu yenilikçi özellikler ise şöyle sıralanıyor:

Office, Windows 8 üzerinde en iyi şekilde çalışıyor

 • Dokunma deneyimi her yerde. Yeni Office, klavye ve fareyle olduğu doğallıkta dokunma deneyimiyle de kullanılabiliyor. Ekran üzerinde parmağınızı gezdirerek ve parmak hareketleriyle küçültme büyütme yaparak belgelerinizi ve sunumlarınızı okuyabiliyorsunuz. Yeni içerik oluşturmak ve uygulama özelliklerine erişmek parmağınızın dokunuşuyla mümkün.
 • El ile yazmanın keyfi. İçerik oluşturmak, not almak ve uygulama özelliklerine ulaşmak için ekran kalemini kullanabiliyorsunuz. E-postalarınıza el yazınızla yanıt vermek ve bunları otomatik olarak metine çevirmek de mümkün. Ekran kaleminizi sunum yaparken bir işaretçi olarak kullanabildiğiniz gibi içerikleri renklendirmek ve hataları silmek de çok kolay.
 • Yeni Windows 8 uygulamaları. OneNote ve Lync, Office için ilk yeni Windows 8 stili uygulamaları temsil ediyor. Bu uygulamalar bir tablet üzerinde dokunma öncelikli deneyimleri sunmak üzere tasarlandı. OneNote üzerindeki yeni dairesel menü parmağınızla özelliklere erişimi kolay hale getiriyor.
 • Windows RT içerisinde. Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamalarının yeni sürümlerini içeren Office Home and Student 2013 RT, Microsoft Surface’i de kapsayacak şekilde ARM tabanlı Windows 8 cihazları üzerinde yerini alacak.

Office bulutta

 • SkyDrive. Office belgelerinizi varsayılan olarak SkyDrive’a kaydediyor, böylece içeriğinize her zaman tablet, PC ve telefonunuzdan erişebilmeniz mümkün hale geliyor. Çevrimdışıyken de kullanabildiğiniz belgeleriniz tekrar bağlandığınızda eşitleniyor.
 • Dolaşım. Office’te oturum açtığınızda, en güncel olarak kullandığınız belgeler, şablonlar, hatta özel sözlüğünüzü de kapsayan kişisel ayarlarınız hemen her cihazınızla erişilebilecek şekilde sizinle birlikte geliyor. Hatta Office en son belgenin neresinde çalıştığınızı bile hatırlayarak, bu noktaya sizi tek bir tıkla geri getiriyor.
 • Talep edildiğinde Office. Abone olarak Office’e bilgisayarınızın uzağındayken internete bağlı bir Windows tabanlı PC üzerinden tam özellikli uygulamaların akışıyla da erişmeniz mümkün.
 • Yeni abonelik hizmetleri. Yeni Office bulut tabanlı bir hizmet olarak erişilebilir durumda. Aboneler olarak, ev kullanıcıları gelecek olan güncellemeleri otomatik olarak alırken bunun yanında Skype dakikaları ve ekstra SkyDrive depo alanı gibi heyecan verici bulut hizmetlerine de kavuşuyor. Aboneler ailedeki herkesin tüm cihazları için çoklu yükleme olanaklarına sahip oluyor.

Sosyal Office

 • Yammer. Yammer kurumlar için güvenli ve özel bir sosyal ağ sunuyor. Ücretsiz olarak kaydolabileceğiniz bu sosyal ağı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Yammer SharePoint ve Microsoft Dynamics ile entegrasyon olanaklarını da sunuyor.
 • Bağlı kalın. SharePoint içerisinde kişileri, ekipleri, belgeleri ve siteleri takip edebiliyorsunuz. Güncel kalmak ve iş arkadaşlarınıza güncel bilgiler sunmak için etkinlik akışınızın içine resimleri, videoları ve Office içeriklerini gömmek ve görüntülemek de mümkün.
 • Kişi Kartı. Office içerisinde her yerdeki kişilerinizin entegre bir görünümünü elde edebiliyorsunuz. Kişi kartı Facebook ve LinkedIn hesaplarından resimler, durum bilgileri, kişi bilgisi ve etkinlik beslemeleriyle bütünlük içerisindeki iletişim durum bilgisini içeriyor.
 • Skype. Yeni Office Skype ile geliyor. Abone olduğunuzda, her ay 60 dakikalık dünya çapında Skype konuşma süresi kazanıyorsunuz. Skype kontaklarını Lync’e entegre edebilir, Skype üzerindeki herkesi sesli olarak arayıp, bu kişilerle anlık iletişim de başlatabilirsiniz.

Office Yeni Senaryoların Yolunu Açıyor

 • Dijital Not Alma. OneNote ile notlarınızı bulutta cihazlar çapında erişilebilecek şekilde bulundurabiliyorsunuz. Dokunarak, ekran kalemi ya da klavye ile notlar almak ya da tüm bu olanakları birlikte kullanarak istediğiniz deneyimle çalışmanıza devam etmek mümkün.
 • Okuma ve biçimlendirme. Word içerisindeki Okuma Modu geniş ve küçük ekranlar için otomatik olarak ayarlanan modern ve kolay gezilebilir bir okuma deneyimi sunuyor. İçerik üzerinde yakınlaşıp uzaklaşabilir, dokümanlar içerisinden video akışı sağlayabilir, revizyon işaretlerini görebilir ve sayfaları çevirmek için dokunma deneyimini kullanabilirsiniz.
 • Toplantılar. PowerPoint’in yeni Sunucu Görünümü sunum yapan kişiye özel olarak mevcut ve sıradaki sunumları, sunum zamanını ve sunucu notlarını tek bir bakışta görmenizi sağlıyor. Sunum yaparken dokunarak ve ekran kalemi ile sunuların üzerinde gezinebilmenin yanı sıra yakınlaştırma ve düzenleme de yapabiliyorsunuz. Lync sunumlarla birlikte kullanılabilecek çoklu HD video, paylaşılan OneNote not defterleri ve ekip halinde beyin fırtınaları için sanal bir beyaz tahta da içeriyor.
 • Seksen iki inç boyutunda dokunma olanaklı ekranlar. Perceptive Pixel’den çok noktalı dokunma deneyimli ve ekran kalemi destekleyen ekranlarla, ister yüz yüze, ister sanal olarak çok daha ilgi çekici toplantılar, sunumlar ve dersler gerçekleştirebiliyorsunuz.

Basın toplantısında tüm paketler ve fiyat planlarının sonbaharda açıklanacağını kaydeden Ballmer üç yeni Office 365 abonelik hizmeti hakkında detaylar da verdi. Erişilebilir olduğunda, her yeni abonelik paketi Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher ve Access gibi Office uygulamalarının yeni 2013 sürümlerini içerecek. Ek olarak aboneler gelecekteki sürüm yükseltmelerine ve abonelik başına beş PC ya da Mac ve mobil cihaza kadar kullanım hakkına sahip olacak. Üç yeni sürüm aşağıdaki şekilde sunulacak:

 • Office 365 Home Premium — Aileler ve ev kullanıcıları için tasarlandı. Bu hizmet ayrıca ek 20 GB’lık SkyDrive alanı ve aylık 60 dakikalık Skype dünya çapında konuşma süresi içeriyor.
 • Office 365 Small Business Premium — Küçük ölçekli işletmeler için tasarlandı. Bu hizmet kurumsal seviyede e-posta, paylaşılan takvimler, web sitesi araçları ve HD web konferansı olanaklarını da içeriyor.
 • Office 365 ProPlus — Gelişmiş iş yetenekleri ve bulutta yaygınlaştırma ve yönetim esnekliği isteyen kurumsal müşteriler için tasarlandı.

Download: Office 2013 Customer Preview

(965)