QNAP

Qnap NAS Server Üzerinde Etki alanına Bağlanma ve Kullanıcı izinleri

Merhaba Qnap NAS Server üzerinde etki alanımızı nasıl ekleyeceğimizi ve  dosyalarımıza gerekli erişim izinlerini nasıl ayarlayacağımızı sizlerle paylaşıcağım.

Çalışanların muhasebe departmanındaki bodroları yada özel evrakları kişisel özlük dosyalarını görmelerini istemeyiz. Bu durumda bizlerden qnap üzerinde  paylaşıma verdiğimiz dosyanın erişime açık yada kapalı olmasını sağlayabiliriz. Aynı durumda buradaki yedeklerimizde olabilir ve sadece bazı kullanıcı veya kullanıcı gruplarının  değişiklik yetkisi verebilir yada kısıtlı olarak sadece görüntüleme ve okuma yetkisi verebiliriz.

QNAP üzerine yetkili bir şifre ile giriş yapar ve Kontrol paneli üzerinden  Ayrıcalık ayarlarına gelelim. Etki alanı güvenliği seçilir ve Etki Alanı Güvenliği Menüsünde Etkin Dizin Kimlik Doğrulama (etki alanı üyesi) seçilir. Hızlı yapılandırma sihirbazına tıklayarak açılan pencerede ileri denilir.

qnap

Burada Bağlantı kuracağımız. Etkin Dizin Sihirbazında DNS etki alan adı yazılır emrahtolu.local ip adres yazılır etki alanı bilgisayarımızın netbios adı yazılır. DNS adresimiz Yazılır.

QNAP2

Bağlantı yapmak istediğimiz etki alanımızın yönetici şifre ve kullanıcı adı yazılır.

 

QNAP3

Yazdıklarımız geçerli bilgilerse doğrudan NAS, etki alanına başarıyla giriş yapılacaktır.

QNAP4

 

Kullanıcı Grupları üzerinde  Sol üst sekmede Domain Grupları seçilerek  Domain user gruplarına izin verilebilir.

2015-03-25_11-26-12

Burada örnek teşkil etmesi için Multimedia klasörüne yazma ve okuma izni verdim. Download klasörüne ise sadece okuma izni verilmiştir.

2015-03-25_11-28-37

Multimedia klasörüne  klasör  oluşturabiliyoruz.

 

2015-03-25_11-30-25

 

Ancak Download Klasörüne bu yetkimiz yok.

 

2015-03-25_11-31-55

 

Dilersek klasörler üzerinde Tek Tek user yetkiside verebiliriz. Paylaşılan Klasörler üzerinde bu ayarlarıda uygulamak mümkündür.

 

2015-03-25_11-44-05

 

 

(5453)