3rdpart, Active Directory

Workgroup üzerinden Domain ortamına Profil taşıma

 

Profwiz ile  workgroup üzerinde bulunan dosyalarımızı domain üzerindeki kullanıcıya taşımak oldukça zahmetli olabilmektedir. Biz bu zahmetli olayı daha basit hale getirmek için sizlere Profwiz adından ki programın kullanımı anlatacağım. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz sayfanın linki http://www.forensit.com/Downloads/Profwiz3.zip bu adresten indirebilirsiniz.

Yapımıza bakacak olursak hemen alttaki resimdeki gibi bir adet tolu.com adı altında domain bulunmaktadır. Bu domaine bağlı  bir domainuser birde workgroup user yani domaine dahil olmayan bir kullanıcımız bulunmaktadır burada kullanıcıların aynı makinada olma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Öncelikle işlemlerimize yapımızın hazır olduğunu varsayarak devam etmek istiyorum.

DC: tolu.com 192.168.10.10

Windows 8.1: workgroup user 192.168.10.11

 

 1

Bu işlemleri tek bir makine üzerinde yapacağımızı belirtmek isterim herhangi bir şekilde domaine dahil olmayan kullanıcımı Profwiz ile Outlook dahil tüm bilgilerimi doğrudan profil bilgilerimi taşıyabilir sadece Outlook şifremizi girmemizi isteyecektir. Ancak hata almamak adına dns ayarlarınıza domain dns adresini yazmanız gerekmektedir.

2

ProfWiz programını çalıştıralım açılan pencerede ileri diyelim

3

Açılan pencerede bulunan enter the domain kısmına tolu.com dahil olmak istediğimiz domain adresimiz yazılır. Enter the account name bölümüne ise domain üzerinde bulunan oturum açmak istediğimiz kullanıcı adı yazılır. Join domain işaretlidir ve altında set as default logon olarak işaretli gelmektedir bunların anlamları workgroup  bilgisayarın domaine dahil olması ve varsayılan kullanıcının yazmış olduğumuz domain kullanıcısı olacağıdır.

4

Aktarımı yapılacak olan kullanıcı birden fazla ise buradan seçebilir dilerseniz de kullanıcıyı disable veya silebilirsiniz.

5

Domaine dahil olabilmek ve bilgileri aktarabilmemiz için Domain admin kullanıcı adı ve şifresi girilmelidir.

6

 

Bilgilerimiz doğru ise otomatik olarak işlemlerimiz başlamaktadır.

7

 

İşlemler bitti son diyerek restart now seçilir artık yeni kullanıcı adımız ve domaine bağlı bir bilgisayarımız vardır.

8

9

Görüldüğü Gibi workgroup üzerindeki kullanıcımın tüm bilgileri gelmiş bulunmaktadır.

 

10

Faydalı olabilmek dileğiyle…

(2122)