Genel

Alıcının posta kutusu karantinaya alındığından iletiniz teslim edilemedi

Your message wasn’t delivered because the recipient’s mailbox is quarantined

Bir kaç gün önc eExchange sunucusu farklı bir davranış göstermeye başladı ve veritabanı çıkarıldı. Daha sonra hizmet bir anda durdu . Exchange sunucusunu tekrar ayağa kaldırmak için çok zorlandık bazı dosyalarda hatalar oluştuğunun farkına vardık uzun uğraşlar sonucunda onarımlar tamamlandı. Hemen hemen her şey yolundaydı, ancak bazı kullanıcıların sorun yaşadığını gördüm veri tabanın bazı noktalarında hasarlar oluşmuş database mount olmuş ancak o bölge onarılamamıştı ertesi gün bir kullanıcı beni aradı ve bir NDR olarak ‘Alıcının posta kutusu karantinaya alındığı için mesajınız teslim edilemedi’ diyen bir mesaj aldığını söyleyen e-postaları olduğunu söyledi. Bu yüzden hata aldığı e-postasının adresini istedim ve işte çözümü hep birlikte inceleyelim.

Sorun:

Kuruluş içindeki birkaç kullanıcıya gönderilen e-posta, ‘Alıcının posta kutusu karantinaya alındığı için iletiniz teslim edilemedi’ ile NDR alıyor. Bu hata sonrası Ayrıca kullanıcıların e-postalarına da erişemedikleri görüntülendi.

Neden ?:

” called Poison Mailbox issue”, posta kutusu veritabanı için potansiyel tehdit olarak tanımlanan herhangi bir posta kutusu Exchange sunucusu tarafından karantinaya alınır. Posta kutusu veri tabanının sağlığı için potansiyel bir tehdittir ve karantinaya alınmıştır. Exchange sunucu bu durumda, posta kutusunu geri yüklemek için birkaç manuel işlem yapabiliriz, ancak O365 durumunda, yapamayız. Karantinadan 24 saat sonra geri yüklenecektir.

Çözüm:

Sorunu belirlemek için öncelikle uygun posta kutunuz olduğundan emin olun, aşağıdaki cmdlet ile kontrol edebilirsiniz.

Tek kullanıcı için

Get-MailboxStatistics username |fl *quarantine*

Tüm sunucudaki diğer kullanıcıları görmek için aşağıda bulunan EXCHANGEDB21 kısmına kendi database isminizi yazınız.

Get-MailboxStatistics -Database EXCHANGEDB21 |Select DisplayName, IsQuarantined

Temel olarak, 24 saat sonra e-postanız geri yüklenecek, ancak manuel olarak geri yüklemek istiyorsanız aşağıdaki cmdlet’i kullanabilirsiniz. O365 için çalışmayacak. (burada yer alan quest mailbox-kullanıcı ismidir.

Disable-MailboxQuarantine guest
burada y seçeneği ile devam ediyoruz.
1-2 dk sonra tekrar kontrol ettiğimizde false durumuna geçtiğini görmekteyiz.

başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle.

(447)