Exchange 2013

Exchange Server 2013 E-Mail AdressPolicies İşlemleri

Bu işlemden bahsetmek gerekirse özetle, siz domain adınız için ilgili yönlendirmeleri yapıp, exchange üzerinde accepted domain eklersiniz. Eklediğiniz bu domain adının, panel üzerinde açılan kullanıcılara atanması için bu işlem yapılır.

 

Bur adıma Mail Flow / EmailAdressPolicies kısmından erişmektesiniz. Şuan default adres policy tanımlandığı için, default domain adımıza göre aliasların sonuna onu eklemektedir (emrahtolu.com). Bir örnekle açıklayalım. Default kurulumdaki domain adımız emrahtolu.com, sonradan eklediğimiz accepted domain adımız ise emrahtolu.com.tr Ben şimdi emrah.tolu şeklinde bir alias tanımlayarak kullanıcı açtığımda, default adres policy devreye girmiş olacak. Bu durumda mail adresi emrah.tolu@emrahtolu.com olacaktır. Bizim amacımız ise bu eklenen kullanıcıların emrah.tolu@emrahtolu.com.tr şeklinde tanımlamak.

 

Yeni bir emailadresspolicy eklemek için + (artı) tuşuna basarak devam ediyoruz.

 

e-mailadresspolicy

Burada bir kısma dikaktinizi çekmek istiyorum. Select an accepted domain kısmından daha önceki eklemiş olduğumuz domain adını seçmeliyiz (emrahtolu.com.tr). Ardında email adres formatımızı seçmeliyiz.(John.Smith@contoso.com)

e-mailadresspolicy2

Bu pencerede de Allrecipienttypes işaretliyoruz. Burada apply (kabul etmeniz gereken) ile ilgili bir uyarı çıkarsa ok deyip geçiniz.

e-mailadresspolicy3

e-mailadresspolicy4

Bu adımda ise oluşturmuş olduğumuz adresspolicy aktif etmek için ve sağ altta bulunan apply seçeneğini seçmeliyiz.

e-mailadresspolicy5

Burada ise email adress policynin değişeceği bilgisini bize söylemekte. Buna yes diyerek geçiyoruz.

e-mailadresspolicy6

 

e-mailadresspolicy7 e-mailadresspolicy8

 

Burada işlemlerimizin sonucunu başarılı bir şekilde aldığımız gözükmektedir.

 

e-mailadresspolicy9

(940)