Exchange 2013

Exchange Server 2013 Kullanıcı Ekleme İşlemleri

Exchange Server 2007 öncesinde, Active Directory üzerinde bir kullanıcı açıldığında direkt olarak mailbox’a eklemekte ve exchange panelinde görülmekteydi. Ancak Exchange 2007 ve sonraki sürümlerde ise bu tam tersi oldu. Artık exchange panelinde açtığınız bir kullanıcı Active Directory’de direkt görünmekte. Oysaki Active Directory’de bir kullanıcı açtığınızda yine exchangeserver panelinde o kullanıcı için bir mailbox oluşturmanız gerekmektedir.

 

Biz bu adımların nasıl gerçekleştiğini beraber inceleyelim

Exchange Server 2013 üzerinde mailboxnasıl oluşturulur.

 

Exchange Admin Center’ı açalım. Recipients / Mailboxes sekmesine gidilir.

kullanıcıekleme

Dilerseniz Active Directory üzerinde daha önceden oluşturmuş olduğunuz kullanıcıları buraya ekleyebilir yada yeni kullanıcı tanımlayabilirsiniz. Browse sekmesinden var olan kullanıcıları ekleyebilirsiniz.

kullanıcıekleme2

Biz uzun yolu tercih edip neler olduğunu aşama aşama kaydedelim. Burada kullanıcımı istersek önceden oluşturulmuş bir OU üzerine ekleyebilir. Aynı zamanda Önceden oluşturulmuş farklı Database üzerinde tutabiliriz. Şifremiz AD üzerindeki karmaşıklık şartlarına göre girilmelidir.

kullanıcıekleme3

Gördüğümüz üzere daha önceden oluşturmuş olduğumuz Active Directory Kullanıcılarının dışında bir kullanıcı eklemiş olduk bu durumda active directory üzerindeki kullanıcılar için eğer bir bağlam yapacaksa bunu database üzerinde bir mailbox tanımlaması gerçekleştirmeliyiz bunuda alternatif olarak Browse sekmesinden yapılacağından yukarıda bahsetmiştim.

 

kullanıcıekleme4

 

Başka bir makalede görüşmek üzere

(1097)